České Budějovice

trip address České Budějovice

Asi nejpůsobivější částí Českých Budějovic je historické centrum, kde začneme i naši prohlídku. Dominantou města je největší čtvercové náměstí v České republice o rozměrech 133 x 133 metrů. Je lemováno měšťanskými domy s gotickými, renesančními a barokními fasádami s podloubím. Nejnápadnějším domem je radnice s trojvěžím opatřeným zvonkohrou. V budově radnice sídlí turistické informační centrum, které poskytuje bezplatný informační servis i volný přístup k internetu. Ve středu náměstí stojí Samsonova Kašna z 18. století a nedaleko od ní, můžeme najít křížkem označený bludný kámen. Říká se, že ten kdo ho překročí večer po desáté hodině, nenajde cestu domů a bude bloudit městem až do rána.

Minete-li cestou z náměstí budovu české spořitelny, ocitnete se před tradičním symbolem Českých Budějovice - Černou věží u kostela sv. Mikuláše. Z ochozu 72 metrů vysoké Černé věže se jejím návštěvníkům nabízí překrásný výhled na město a okolí. Od Černé věže se můžeme vydat Hroznovou ulicí směrem k Piaristickému náměstí. Zde si můžeme prohlédnout další významné památky Českých Budějovic, ke kterým bezesporu patří areál dominikánského kláštera s kostelem Obětování Panny Marie a Malá solnice, ve které dnes sídlí motocyklové muzeum.

V centru Budějovic najdete i romantické úzké uličky jak Hradební, Panskou nebo Mlýnskou ulici. Při jejich procházení narazíte i na pozůstatky městského opevnění a Rabštejnskou věž. Za procházku určitě stojí i Zátkovo nábřeží u slepého ramene, kde stojí další hradební věž Železná panna.

Zajímavosti: 

Kam s dětmi:

Kde se najíst?