NA CO SE NEJČASTĚJI PTÁTE?

1. Kam se dá doplout a za jak dlouho?

Na cestu na Orlík a zpět (pokud se bavíme o částech Orlíku okolo hráze Orlík), potřebujete nejméně 4 dny. Pokud máte loď půjčenou na víkend, stihnete bez problému plavbu do Týna nad Vltavou a zpět. V Týně máme u Art Cafe baru mola, která jsou jen pro vás.  

2. Kolik benzínu spotřebuji při plavbě na Orlík a zpět?

Lodě s 30HP motorem (všechny lodě na Hluboké kromě člunu Capelli) mají spotřebu 3-4l na hodinu. Lodě ve Vrbném mají menší motory a spotřeba je tam kolem 2-3l. Na Orlík a zpět budete potřebovat v prvním případě 70 litrů benzínu. Ale vzhledem k tomu, že určitě nepojedete tou nejkratší možnou trasou, je potřeba počítat s minimálně 90 litry až 120 litry. U lodí Sarah a Ellen byste se zásobou 70l od nás měli vystačit, nicméně jistota je jistota 😊

3. Dá se někde dotankovat?

Dotankovat se dá, ale jen u klasických čerpacích stanic pro auta. Dostupné z vody ale moc nejsou. Jedna je na hlavní silnici nad přístavištěm Podolsko na Podolském mostě a ta je cca 1,5km od vody v ne úplně příjemném terénu. Další je v Týně nad Vltavou.

Čerpací stanice je také přímo v přístavu v Hluboké nad Vltavou. Můžete tedy přijet s vašimi prázdnými kanystry a dotankovat zde před vyplutím. Cena za benzín u této přístavní čerpací stanice odpovídá běžným cenám u klasických čerpacích stanic.

4. Co mám vlastně natankovat pokud si chci přivést vlastní palivo?

Natural 95. Od benzínu, který si k nám přinesete si prosím ponechte účtenku. Budeme muset zkontrolovat, zda je skutečně natankován z oficiálních zdrojů.

5. Mohu si přivézt nějaký spotřebič do zásuvky?

Velmi omezeně ano. V lodích jsou zásuvky 230V, ale ty jsou funkční pouze pokud jste v přístavu, který je vybaven elektřinou a loď k tomuto externímu zdroji (přístavní kapličky) připojíte. Těchto přístavu je naprosté minimum a jsou zpravidla pro velké lodě našeho typu nedostupné. Kromě toho jističe v lodi jsou na 2kW. Při připojení na elektřinu je odebírána část energie už na dohřívání vody v bojleru a na spotřebič tedy zbývá cca 1,3 kW.

6. Mohu si přivézt měnič na 230V?

Nikoli. Lodě jsou sice vybavené 12V rozvodem, ale solární panely nemají takovou kapacitu, aby utáhly další spotřebiče. Na 12V rozvodu je závislá např. lednice, čerpadla na vodu nebo splachování WC. Je tedy možné, že si ráno vyfénujete vlasy, protože si přivezete vlastní fén a měnič, ale pak Vám po zbytek dne už nepůjde lednice, čerpadlo, ani WC.

7. Mohu si dovézt vlastní benzín?

Určitě můžete a tím pádem nebudete muset řešit po cestě jeho doplňování. Na týdenní plavbu Vám vystačí naše zásoba plus další 3 plné kanystry. Nejdříve po cestě spotřebujete Váš benzín a pokud přijedete zpět s naším benzínem, tak za něj samozřejmě nic neplatíte. Benzín se totiž platí dle skutečné potřeby, tzn. pokud odjete a přijedete se stejným množstvím, pak platíte pouze motohodiny.

8. Dá se v lodi zatopit?

Ano a velmi efektivně. Motorové jachty Sun Camper (Eva, Gina, Marie) jsou vybavené integrovaným topením, hausbóty Adele, Victoria a Charlotte mají přenosná plynová topení s obrovskou výhřevností a hausbót Awa a hausbóty ve Vrbném (Sarah, Ellen) mají malá petrolejová kamínka. O "palivo" do všech typů kamínek se nemusíte starat, to dodáme my a je v ceně pronájmu. Pouze pokud byste chtěli mít větší zásobu na delší pobyt, tak si můžete na lodě Awa, Sarah a Ellen přivézt nečadivý petrolej (nádobka v topení je na 5l) a do ostatních hausbótů 2kg plynovou lahev. 

9. Kolik budu zhruba doplácet za benzín a motohodiny?

Částka je velmi různá, ale běžný dlouhodobý průměr u víkendových pobytů je částka kolem 3500 Kč, u týdenních pobytů kolem 5000 Kč. Velmi záleží na aktuální ceně benzínu. 

10. Je kalendář obsazenosti na vašich stránkách aktuální? Proč tam nevidím volné termíny i když hledám půl roku dopředu?

Ano, kalendář vždy odráží aktuální obsazenost. Pokud nevidíte volné termíny na další sezónu, tak je to proto, že jsou vyprodané. Objednávky u nás je potřeba zadávat cca rok dopředu.

11. Je šance, že se nějaký termín uvolní?

Ano, šance je, ale není velká. Zpravidla k tomu dochází na poslední chvíli, kdy z nejrůznějších důvodů posádka nemůže přijet. Jakmile se toto dozvíme, okamžitě obvoláváme „čekající posádky“ a termín nabízíme. Pokud jste flexibilní a jste schopni ze dne na den na takovou nabídku reagovat, napište nám na e-mail info@lode-cesko.cz o jakou loď byste měli zájem a zhruba v jakém termínu a my se ozveme jakmile se něco pro Vás uvolní. Také můžete sledovat naše Facebookové stránky "Lodě Česko", kam vždy uveřejňujeme aktuální uvolněné termíny.

12. Mohu věnovat pobyt na lodi někomu jako dárek? Vystavíte mi dárkový voucher?

Samozřejmě. Máme hned dvě varianty. Buď obdarovanému rovnou rezervujete termín na konkrétní lodi a platbu provedete jako byste sám/a byl/a klientem (tzn. polovinu ceny pronájmu nyní a druhou polovinu 45 dní před naloděním) a my vystavíme ihned dárkový voucher na tuto konkrétní plavbu. Nebo necháte výběr na obdarovaném a na náš účet pouze složíte libovolnou částku, o kterou obdarovanému snížíme cenu pronájmu. Pokud by cena pronájmu byla nižší, než složená částka, tak jí můžeme použít na úhradu paliva a motohodin. Voucher pak vystavíme „v hodnotě…“ na libovolnou loď a libovolný termín. Vzhledem k velké poptávce po termínech bude mít voucher platnost vždy na stávající a nadcházející sezónu.

13. Co když nebudu moci přijet? Jaké jsou stornopodmínky?

Velmi benevolentní. Při stornu 60 dní před termínem nalodění vracíme plnou platbu, při stornu do 30 dní před naloděním je stornopoplatek 10%. Více najdete v našem provozním řádu. Můžete za sebe samozřejmě hledat náhradu a my jí budeme hledat s Vámi, abychom termín obsadili a mohli vám ideálně vrátit zaplacenou cenu pronájmu v plné výši.

14. Je nutné si kotvení v marinách předem rezervovat?

Není to nutné a není to ani možné. Je to jako na parkovišti. Pokud je volno, můžete po dohodě se správcem u mola loď vyvázat. Pokud volno není, je potřeba hledat jiné místo. Mariny jsou ale v průběhu sezóny velmi přeplněné, takže počítat s nimi nelze. Máte však možnost se všemi našemi obytnými loděmi stát u vhodného břehu na písečné pláži a přístav pak nepotřebujete.

15. Po zaškolení v pátek večer na hausbótech je možné ještě vyplout z přístavu?

Z přístavu na Hluboké nikoli, tomu zamezuje zvedací most, který je v provozu pouze do 19h. Z přístavu České Vrbné je možné vyplout, ale plavební komory jsou touto dobou zavřené. Kromě toho pro plavbu je nutné denní světlo. Za tmy plavba možná není. U motorových jachet Eva, Santia, Margharita vyplout stihnete. Školení v pátek skončí nejpozději v 18h a pak máte ještě cca hodinku na vyplutí z přístavu a proplutí plavební komorou v Hluboké nad Vltavou. 

16. Můžeme si přivést vlastní kola?

Na hausbóty ano. U hausbótů Sarah a Ellen se kola mohou umístit na část horní paluby a zamknout k zábradlí, lze zde umístit max. 4 kola. U hausbótů Awa, Adele, Charlotte a Victoria se dá na paluby umístit i 6 kol, ale je třeba počítat s tím, že vás budou omezovat při pohybu po palubách a je s tím nutné počítat hlavně při manévrování v plavebních komorách a při kotvení. Na motorové jachty Eva, Gina a Marie bohužel kola nelze přívézt. 

17. Kde seženu rybářský lístek a dá se z lodi rybařit?

Rybářský lístek můžete zakoupit u Rybářského svazu Hluboká nad Vltavou. Informace najdete na Rybářský svaz Hluboká. Z obytné lodi se však dle Rybářského řádu chytat nesmí. Musíte být na břehu nebo na bezkajutovém člunu, který můžete mít i připevněný k obytné lodi. 

18. Dají se někde dokoupit zásoby jako jídlo a pití?

První zastávku na nákup si můžete udělat v Týně nad Vltavou. Tam ale dorazíte cca za půl dne, čili tam ještě pravděpodobně zásoby mít budete. Na Orlíku je to komplikovanější, protože přístavy, kde lze něco nakoupit, jsou plné. Proto tuto situaci řešíme kotvením na plážích poblíž kempů. Po zaparkování lodi (mimo exponovanou pláž, abychom nenarušovali prostor hostům kempu) se dojdete ohlásit správci kempu, který od Vás může vybrat poplatek za stání jako např. u karavanů. V kempu jsou pak kiosky, restaurace, sociální zařízení a tady lze zásoby pořídít.

19. K čemu slouží kauce a můžu se nějak pojistit? Případně pojistit si kauci?

Kauce je vratná záloha, ze které jsou hrazeny případné škody na plavidle. Jednoduše řečeno - pokud nám vrátíte loď, my Vám vrátíme kauci. Pojištění proti ztrátě kauce nenabízíme a zpravidla nebývá moc výhodné. Nicméně jsou společnosti, které se na tyto pojistky specializují. Před uzavřením pojistky si ale velmi pečlivě pročtěte podmínky pojištění, zejména výluky z pojištění.

My jsme ze zákona povinní mít uzavřenou havarijní pojistku i povinné ručení. Na tyto pojistky však máme spoluúčast 500 - 1000 Eur. Z tohoto důvodu vybíráme kauci v různé výši. Vaše kauce zajistí, že v případě větších škod, které přesahují spoluúčast, budeme moci tuto spoluúčast pokrýt ze zadržené kauce a pojišťovna pak poskytne plnění.

Některé pojišťovny jsou schopny zahrnout škody na plavidle do "pojistky na blbost". Jsou to ale výjimky. Toto pojištění odpovědnosti za škodu zpravidla obsahuje výjimky buď na pronajaté věci nebo na dopravní prostředky. Škoda na pronajatém plavidle se pak uplatnit nedá. Pokud by to ale možné bylo, poskytneme veškerou součinnost, abyste peníze od pojišťovny dostali.

20. Budu ještě něco doplácet po návratu z plavby? Jsou ještě další platby kromě platby za pronájem lodi?

Pokud se rozhodnete dodatečně do objednávky přidat nějakou doplňkovou službu (pes, nafukovací člun, paddleboard, gril...), tak cenu za tuto položku doplatíte buď v druhé polovině platby nebo pokud máte již cenu za pronájem uhrazenou, tak pak u nás na místě v hotovosti.

Po návratu z plavby platíte motohodiny a benzín (viz záložka ZÁKLADNÍ INFO u každé lodi)

V lodi máte k dispozici Přístavní kartu, pomocí které hradíte spotřebu elektřiny a vody v přístavu. Limit zahrnutý v ceně je 50Kč/den, což je dostačující pro běžné doplňování těchto služeb. Při překročení limitu Vás poprosíme o doplacení rozdílu.